Strona głównaKontakt
Agent firmy inwestycyjnej, czyli jak legalnie sprzedawać produkty i usługi maklerskie nie będąc firmą inwestycyjną

Po dwóch miesiącach „przygody” z układaniem fikcyjnego portfela inwestycyjnego dla Pana Kowalskiego i Pani Kowalskiej, dziś na chwilę zmienimy tematykę i przejdziemy na grunt regulacyjny.

Nasi czytelnicy wiedzą już w jaki sposób można w profesjonalny sposób świadczyć usługi doradztwa inwestycyjnego (pisaliśmy o tym w artykułach z 24 stycznia tego roku Aspekty regulacyjne profesjonalnego doradztwa inwestycyjnego oraz 31 stycznia Sposoby świadczenia usługi doradztwa inwestycyjnego. Przypominamy w jednym zdaniu – aby świadczyć usługę doradztwa inwestycyjnego w pełnym tego słowa znaczeniu (obejmującą szeroką gamę instrumentów finansowych) należy posiadać status firmy inwestycyjnej (np. domu maklerskiego czy banku prowadzącego działalność maklerską).

Instytucja agenta firmy inwestycyjnej

Utworzenie takiej instytucji nie jest rzeczą prostą, dlatego polskie prawo przewiduje mniej skomplikowaną opcję uczestnictwa w procesie świadczenia usługi doradztwa inwestycyjnego. Jest nią instytucja agenta firmy inwestycyjnej. Zawczasu odpowiadamy na pytanie, które w tym momencie pojawiło się zapewne w głowach niektórych czytelników: W takim razie po co tworzyć firmę inwestycyjną, skoro można zostać agentem firmy inwestycyjnej i też świadczyć usługę doradztwa inwestycyjnego czy inną usługę maklerską? Odpowiedz jest dosyć prosta. Agent, jako przedstawiciel firmy inwestycyjnej, jest upoważniony jedynie do promocji i sprzedaży usługi doradztwa inwestycyjnego. Nie ma żadnego prawnego umocowania do świadczenia tej usługi czy jakiejkolwiek innej usługi maklerskiej.

Dobrym porównaniem do sytuacji z życia codziennego wydaje się być relacja autoryzowany salon sprzedaży samochodów danej marki (czyli w domyśle agent firmy inwestycyjnej) oraz producent tej marki aut (czyli w domyśle firma inwestycyjna). Ów salon sprzedaży zajmuje się jedynie promocją i sprzedażą samochodów, a wytwarza je producent. Jeżeli dodatkowo salon ten może dystrybuować samochody tylko jednego producenta to jest to kolejna analogia – zgodnie z przepisami prawa można być agentem jednej firmy inwestycyjnej.

Rola agenta inwestycyjnego

W procesie świadczenia usługi doradztwa inwestycyjnego rola agenta ograniczać się powinna naszym zdaniem do „zareklamowania” usługi potencjalnym klientom z wyraźnym wskazaniem, że świadczy ją firma inwestycyjna. Stwierdzenie ze strony agenta, że „my Panu będziemy doradzać” mija się z prawdą, jeżeli ta usługa ma być świadczona zgodnie z przepisami prawa.
Naszym zdaniem jego rolą jest pomoc we wskazaniu właściwego rodzaju usługi doradztwa inwestycyjnego, określenie profilu inwestycyjnego i podpisanie umowy o świadczenie usługi doradztwa inwestycyjnego oraz okresowe przekazywanie rekomendacji (i tu ponownie zwracamy uwagę na to, że ma to być przekazanie rekomendacji, którą sporządziła firma inwestycyjna, a nie samodzielne wydawanie rekomendacji).

Należy zwracać uwagę kto i w jaki sposób rekomenduje nam zakup produktów inwestycyjnych

W tym miejscu kończymy dzisiejszy wpis. Uczulamy naszych czytelników żeby zwracali uwagę na to w jaki sposób i kto rekomenduje im zakup określonych produktów inwestycyjnych (w tym konkretnym przypadku maklerskich, do których zaliczają się jakże ostatnio popularne obligacje korporacyjne).

Powtórzymy to raz jeszcze, że korzystanie z usług podmiotu posiadającego odpowiednie zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego (czy to firmy inwestycyjnej czy agenta firmy inwestycyjnej, bo aby nim zostać także należy uzyskać akceptację KNF) nie gwarantuje nam, że nie stracimy, ale ryzyko tego jest jednak niższe.

Zapisz się na nasz newsletter!


© 2018 Rock Solid Investments. All Rights Reserved.