Strona głównaKontakt
Dlaczego spółki wzrostowe przestały rosnąć?

W ramach naszego cyklicznego omówienia bieżących wydarzeń rynkowych, na warsztat postanowiliśmy wziąć spółki wzrostowe czy też innowacyjne, ponieważ te dwa pojęcia często są stosowane i używane zamiennie. Zastanowimy się dlaczego w ostatnich miesiącach innowacyjne wzrostowe spółki przestały rosnąć.

W 2020 roku, kiedy w świat uderzyła pandemia covid, nastało dla tego typu inwestycji prawdziwe Eldorado. Często fundusze czy produkty, które opierały swoje strategie inwestycyjne właśnie o tego typu spółki, odnotowały spektakularne, nierzadko trzycyfrowe stopy zwrotu, tylko w ciągu jednego roku kalendarzowego 2020.

Kolejne lata, czyli rok 2021 oraz początek 2022 roku dla tego typu inwestycji były już nieco gorsze.

Zwłaszcza jeżeli jesteśmy statystycznym Kowalskim, który swoje decyzje inwestycyjne podejmuje na podstawie historycznych stóp zwrotu i wybraliśmy jako przedmiot inwestycji właśnie taki fundusz, który w 2020 roku zarobił ponad 100% i słowa ‘innowacyjny’ lub ‘wzrostowy’ miał po prostu w nazwie. 2021 rok był już dla tych funduszy nieco gorszy. Jeszcze kilka lat temu inwestorów, którzy podejmują swoje decyzje inwestycyjne na podstawie przeszłych stóp zwrotu mieliśmy w Polsce ponad jedną trzecią. Z kolei najbardziej popularny fundusz innowacyjny ETF, który w 2020 roku zarobił 150%, w zeszłym roku stracił na wartości ¼.

Początek tego roku nie jest lepszy, strata w ciągu tylko dwóch tygodni wynosi ponad 10%, więc nie będzie żadnym zaskoczeniem, że jeżeli ktoś zwabiony tą 150% stopą zwrotu w 2020 roku, na początku 2021 roku podjął decyzję o zainwestowaniu w ten produkt, to teraz jest biedniejszy o ponad jedną trzecią początkowej inwestycji i żeby w ogóle wyjść na zero, fundusz musi wzrosnąć 50%.

Własne środki, środki inwestorów w ramach naszej spółki zależnej RSIAIFM, zajmującej się zarządzaniem aktywami, inwestujemy raczej stosując styl blend, czyli to nie jest w 100% nakierowanie się na inwestycje innowacyjne-wzrostowe czy też inwestycje w wartość. Na pytanie czy tego typu produkty, innowacyjne-wzrostowe w krótkim okresie czasu mogą zarobić 50% każdy z inwestorów musi sobie odpowiedzieć samemu.

Postanowiliśmy pokazać dlaczego naszym zdaniem innowacyjne inwestycje przestały generować spektakularne czy nawet przyzwoite stopy zwrotu? Dowiesz się z filmu:

To czy w dłuższej perspektywie spółki innowacyjne powrócą do wzrostów czy też nie, pozostaje niewiadomą. Można sobie na to pytanie odpowiedzieć zastanawiając jak się będą zachowywały realne rentowności obligacji skarbowych.

Jeżeli chciałby dowiedzieć się jak my podchodzimy do tego tematu, zapraszamy do kontaktu z naszą spółką zależną RSI AIFM, potencjalnie po spełnieniu szeregu warunków, w którym najważniejszym jest uzyskanie statusu inwestora profesjonalnego, może z naszej wiedzy i doświadczenia, jeżeli chodzi o spółki wzrostowe czy niewzrostowe skorzystać.

Zapraszamy do śledzenia innych naszych nagrań.

Niniejszy materiał odzwierciedla opinie i wiedzę jego autorów na dzień jego sporządzenia oraz został wydany jedynie w celach informacyjnych i nie jest ofertą ani zachętą do dokonywania transakcji kupna lub sprzedaży papierów wartościowych lub innych instrumentów finansowych. Komentarz nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej, analizy inwestycyjnej, analizy finansowej ani innej rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczącej transakcji w zakresie instrumentów finansowych, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi.

Zapisz się na nasz newsletter!


© 2018 Rock Solid Investments. All Rights Reserved.